Odesíláme i na Slovensko. V případě jakýchkoliv dotazů na zboží jsme k dispozici ve všední dny 8-15 na čísle +420 776 069 079

Jak vybrat spacák

Potřebujete spacák a nevíte, jak na to? Pojďme se na to podívat.

Ještě než si řekneme, podrobnější informace o spacácích, nesmíme zapomenout na to, že teplo uvnitř spacáku vyrábí lidské tělo a spací pytel teplo pouze udržuje. Také je dobré vědět, že čím více vzduchu na sebe naváže izolační vrstva, myšleno peří, syntetické vlákno případně i ovčí vlna, tím lépe bude spacák bránit úniku tělesného tepla.

Sice jsme si základně řekli, jak funguje spací pytel, ale teď se musíme zamyslet nad tím, v jakém období ho budeme chtít používat, jaký střih potřebujeme, jaký materiál bude nejvhodnější a v jakých klimatických podmínkách ho budeme používat.

Teplotní limity uváděné na spacácích:

Důležité je si také uvědomit, že tyto indexy nemohou brát v potaz zcela subjektivní vnímání chladu.

MAX – je index horní hranice teplotního komfortu.

COM – nejdůležitější index, který nám říká, jaká je spodní hranice teplotního komfortu v poloze, při které máme natažené nohy a nebudeme mít pocit chladu.

LIM – jde o index, který nám udává, limitní teplotu, při které jsme v poloze tzv. skrčených nohou, a ještě nebude vnímat chlad.

EXT – je index, jež ukazuje, kdy nám bude ve spacáku zima, nicméně nás ochrání před umrznutím.

 

Rozdělení dle sezónnosti:

LETNÍ – mají nejmenší izolační vlastnosti.

TŘÍSEZÓNNÍ SPACÁKY – využívání na jaře, v létě a na podzim.

ZIMNÍ – vhodné do mrazů.

 

Rozdělení dle tvaru:

DEKOVÝ – jedná se o rozepínací obdélníkový spacák, díky svým izolačním vlastnostem se hodí tento spacák do nižších nadmořských výšek, na letní chaty, stanování u rybníka apod.

MUMIE – tento tvar kopíruje tvar těla a díky tomu zamezuje nadbytečnému úniku tepla. U tohoto spacího pytle je možné stáhnout vršek pytle nad rameny i kolem hlavy a to tak, že kouká jen obličej.

 

Rozdělení dle materiálu:

PÉŘOVÝ – přičemž důležitý je zde poměr prachového a nedraného peří,  optimální procentuální poměr draného peří k nedranému je 90:10. Jelikož prachové peří má tendenci tvořit chuchvalce, doplňuje se právě nedrané peří, které pěkně udrží strukturu výplně co nejvíce rovnoměrně. Na 1 Kg náplně je cca potřeba 250 000 až 1000 000 pírek. Nejčastěji se plní kachním a husím peřím.

Výhody – vynikající tepelné izolační vlastnosti, tvarová stálost, schopnost absorbovat tělesnou vlhkost, nízká hmotnost, dlouhá životnost.

Nevýhody – při zvlhnutí klesají izolační vlastnosti, funkčnost ovlivňuje i UV záření a jsou náročnější na údržbu.

SYNTETICKÝ – vlákna na svůj povrch naváží díky vysokému povrchovému napětí velký objem vzduchu, který se „nemůže moc pohybovat”, a to díky hustotě vláken. Vlákna navíc přitahují vzduch, i když jsou mokrá. Voda do jejich struktury nevnikne, zůstane jen na povrchu, a tedy se rychleji může odpařit. Z tohoto plyne, že do vlhčích, teplejších krajin bude umělé duté vlákno výhodnější volbou než peří. Lepší schopnost vázat na sebe vzduch mají dutá vlákna a mezi kvalitní dutá vlákna z polyesteru řadíme také silikonizovaná dutá vlákna.

Výhody – v menší míře mohou fungovat i vlákna vlhká, méně náročné na údržbu, rychle se vysuší.

Nevýhody – není schopen absolvovat tělesnou vlhkost, má horší izolační schopnosti, vyšší hmotnost, hůře se balí do malého objemu.

Rozdělení dle velikosti:

Toto je důležitá otázka vzhledem k izolačním vlastnostem spacího pytle. Musí být tak velký, abychom se v něm mohli otočit, a zároveň nesmí být zbytečně velký, aby naše vyprodukované teplo dokázalo spacák dostatečně zahřát.

Na spacáku je udávána velikost postavy, pro kterou je spacák určen, nikoliv velikost spacáku.

Běžná šířka mumiového spacáku v oblasti ramen bývá kolem 80 cm, u nohou 50 cm. Pro robustní postavy se šijí rozšířené spací pytle, které mají rozšířený obvod, obvykle o 20 cm.

PŘÍKLAD

Měřím 183 cm a jsem muž normální postavy, mohu si pořídit spacák o velikosti 180 cm a nemělo by to být nepohodlné. Pakliže zmáčkneme výplň a povolíme kapuci, může nám vzniknout prostor až cca 5 cm. Z čehož plyne, že do spacáku 180 cm se může vejít člověk až se 185 cm. Nezapomeňme však na fakt, že toto už může být těsnější pro někoho.

 

Co znamenají písmena L, P (R):

Spací pytle se vyrábějí jak pro praváky, tak pro leváky. České P a L nebo anglické R a L říká, na které straně je zip.

Spacáky jsou dělané tak, aby při zakoupení dvou spacáků při volbě 1 x L a 1 x P, bylo možné spacáky k sobě spojit.

Varianta L (levá) je určena pro leváky, protože zip je na pravé straně a lépe se levákům ovládá zip.

Varianta P nebo R (pravá) pro praváky, přičemž těm se lépe ovládá zip z levé strany.

PŘÍKLAD:

180/80 P (R)

180 – délka postavy

80 – klasická šíře ramen u spacáku převážně varianty mumie

P (R) – zip lépe ovladatelný pravákům

zpět na spacáky