Jak vybrat vzduchovku

Vzduchovka patří mezi střelné zbraně a je poháněna kovovými náboji (diabolkami případně broky). Vzduchovka funguje na základě stlačeného vzduchu či jiného inertního plynu. Při koupi vzduchovky dlouhé je dobré zvážit, k čemu má být primárně používána. Existují zbraně pístové a zásobníkové. Přičemž u pístových se před každým vystřelením je nutné zbraň natáhnout. Stinnou stránkou může být o trochu nižší přesnost. Zmiňované zásobníkové vzduchovky jsou přesnější.

Při koupi si musíme pořádně rozmyslet, k čemu má být vzduchovka využívaná, abychom s koupě měli radost a při používání dosahovali kýženého výsledku. Proto si nyní ukážeme základní členění vzduchovek dle využití:

  • Střelba na terč – při střelbě na terč postačí výkon 7,5J. Důležité je mít, co nejdelší záměrnou vzdálenost tedy vzdálenost od dioptru k mušce a také dobře koncipovanou pažbu.

  • Sportovní střelba – nezbytností u této střelby je mít pušku s nastavitelnou pažbou a to ve všech směrech. Dále mít regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a s vynikající přesností. A v co největším výkonu tedy 16J, u kterého ještě není nutné vlastnit zbrojní pas.

  • Zábavná střelba – tyto vzduchovky jsou užívány pro jakýsi trénink a naučení se správného zacházení s tímto typem zbraní. V tomto případě je též vhodná vzduchovka s vynikající přesností, jelikož i „neprofesionálního“ střílení, chcete mít, co možná nejlepší požitek ze střelby. Zde je taky doporučován výkon 16J. Vhodné jsou náboje ráže 4,5 mm. Dále by měla mít vzduchovka regulátor tlaku a větší zásobník vzduchu.

  • Lov drobných škůdců – jeden z častých důvodů koupě vzduchovky. K tomuto se doporučuje výkonější ráže náboje, a to 5,5 mm, ale je možné používat i 4,5 mm. V tomto případě nemusí mít vzduchovka regulátor vzduchu.

NÁBOJE

Jakmile koupíme požadovanou vzduchovku a zároveň jsme si dokázali říci, k čemu ji primárně chceme využívat, je nutné se nyní zaměřit na správnou volbu nábojů, které do vzduchovky patří. Náboj nám též zkvalitňuje střelbu. Na našich stránkách můžete naleznout širokou škálu střeliva, kde si vybere každý.

Základní rozdělení střeliva:

  • Olověné diabolo – určen pro vzduchovky s hlavněmi drážkovanými. Převážně jen do vzduchovek dlouhých.

  • Olověný brok – určen pro vzduchovky s hlavněmi drážkovanými. Brok je kulovitého tvaru.

  • Ocelový brok – je určen pouze pro střelbu ze zbraní bez drážkované hlavně. Brok je kulovitého tvaru. Ocelové broky jsou používány nejčastěji pro zábavní a rekreační střelbu. Vhodný zejména do CO2 pistolí a destrukční střelbu. Použití hlavně do krátkých zbraní.

DIABOLKY

Členění diabolek podle tvaru a určení způsobu střelby:

  • Plochá hlavička – je vhodné do vzduchovek na sportovní střelbu případně i pro drobný lov na krátkou vzdálenost.

  • Půlkulatá hlavička – vhodná též na sportovní střelbu či lov. Při výběru musíte být velice pečliví. Důležitými kritérii ráže, hmotnost a v neposlední řadě i tvar. Je důležité vybrat dobrou značku, která při výrobě dbá na kvalitu a přesnost.

  • Špičatá hlavička – též vhodné na sportovní střelbu na větší vzdálenosti, jelikož tyto diabolky mají největší odpor vzduchu. Diabolky díky svému tvaru dobře pronikají měkkými tkáněmi. Jsou jedny z nejnebezpečnějších. Přesnější pro střelbu jsou s půl kulatou hlavičkou.

  • Hlavička s expanzní dutinkou – tyto diabolky jsou skvělé pro lov díky svým destruktivním účinkům. Tam, kde je lov vzduchovkami povolen, tam se loví právě těmito diabolkami. Ze všech diabolek jsou nejméně přesné.

  • Speciální střelivo – je vhodné pro lov s velkou úsťovou energii. Jde o náboj s expanzní dutinkou a většinou s polymerovým hrotem.

Trochu historie ze vzduchovek

První písemná zmínka o vzduchových zbraní pochází z roku 1950 jednalo se o zbraň s pažbou německého typu, šlo vlastně o předovku s kolečkovým zámkem. V Čechách je na hradě Bítov uložen exemplář, který byl vyroben okolo roku 1650. Má pevnou hlaveň, nabíjí se předem, ke konstrukci byla použita šroubovitá pružina ve válci.

Vzduchovky, které jsou založené na principu vypouštění střely z hlavně s pomocí stlačeného vzduchu se vyskytují již od 18. století. Nejstarším typem jsou vzduchovky s měchem, tyto se nejčastěji nacházeli v oblasti mezi Prahou, Vídní a Mnichovem.

V první polovině 19. století se začaly vyrábět vzduchovky s pístovou konstrukcí. Z druhé poloviny 19. století je pistole Bussey, která má prodlouženou pístinci z válce. Pak je také známá vzduchovka se vzduchovým válce přímo v rukojeti. Přičemž pružina se stlačuje tahem za prodlouženou pístnici.

Dělení vzduchovek dlouhých dle systému střelby

U nás naleznete ke koupi vzduchovky dlouhé, tyto jsou přehledně rozděleny podle systému pohonu. Podrobnější vlastnosti u jednotlivých druhů systému pohonů, popíšeme ve stručnosti, viz níže.

  • Pružinové vzduchovky – k natažení této vzduchovky postačuje pouze pružina. Tento druh vzduchovek je nejvíce vhodný k rekreační střelbě. Má zpětný ráz.

  • PCP vzduchovky (na stlačený vzduch) – též pod názvem jako pneumatické větrovky. V tomto případě jako pohon střeliva je vzduch, který se nachází v tzv. kartuši, jež lze znovu doplňovat, a to buď pomocí pumpy, nebo speciální tlakové láhve. Tyto zbraně patří mezi nejpřesnější, proto se také nejvíce užívají k terčové střelbě.

  • Vzduchovky CO2 – zde je pohon střeliva oxid uhličitý (CO2), který je dodávaný v bombičkách, a to buď ve 12 g nebo 88 g. Bombičky jsou jednorázové. Mechanismus funguje následovně: po stisknutí spouště se uvolní ventil a ten pustí tlak přes hlaveň. Tyto vzduchovky nejlépe fungují při teplotách vyšších 10 °C. Jelikož jsou též poměrně přesné, i tyto jsou vhodné na terčovou střelbu či lov drobné zvěře.

  • Vzduchovky s plynovým pístem – píst je zde natlakován buď vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Další základní rozdělení je: zlamovací vzduchovka, což znamená, že nabíjí zlomením hlavně. Poté existuje vzduchovka s pevnou hlavní, kde se nabíjí natažením spodní nebo boční páky.

Kolimátor

Kolimátor je optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani, jako alternativa k otevřeným mechanickým mířidlům, případně je možné tato mířidla i kolimátorem nahradit. Princip je v tom, že usnadňuje zamíření tím, že řeší problém se střídavým zaostřováním na mířidla a cíl. Téměř u všech našich nabízených zbraní, je možné mechanická mířidla nahradit či doplnit o kolimátor.

Puškohledy

Puškohled je také optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani, jako alternativa k otevřeným mechanickým mířidlům, případně je možné tato mířidla puškohledem zcela nahradit. Princip je v tom, že usnadňuje zamíření na delší vzdálenosti, poněvadž je schopen přibližovat a oddalovat cíl, dalo by se říci, že pracuje jako dalekohled. Vhodné pro lov, ale i terčovou střelbu.

Co nezanedbat

V případě, že si chcete pořídit zbraň, na kterou není nutné vlastnit zbrojní průkaz, je dobré si u nás pročíst základní informace, které Vám mohou s výběrem pomoci, aby případně Vaše první zbraň byla tou, která Vás v zájmu o tento nevšední koníček jen podpoří a vy se ve střelbě a informacích o zbraní budete chtít dále vzdělávat.

V případě, že si koupíte vzduchovku například pístovou, je důležité, aby šroubky zde neměly žádnou vůli, i tato maličkost může ovlivnit přesnost střelby. Dalším důležitým faktorem pro přesnost střelby jsou pevná mířidla, u kterých je důležité, aby se nepohybovala. V neposlední řadě je nutností pořídit si kvalitní střelivo. Při zakoupení vzduchovky je lepší si koupit více druhů střeliva ráže, která byla uvedena na vzduchovce. Vyzkoušejte si jich více, ať zjistíte, který náboj pro Vás je ten pravý. Důležité je používat kvalitní a především čisté diabolky. Po vystřílení asi 1000 diabolek rozhodně nezapomeňte vyčistit hlaveň. Čistící sadu je možné zakoupit i zde.

V případě potřeby více informací nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.