Bojový štít kruhový 56cm
Kód: STR85360Detailní popis produktu
Bojový štít, kruhový na šermPrůměr cca 56cm
Hmotnost cca 4,5 kg
Síla dřevěné desky cca 1cm
okované hrany
na zadní straně štítu najdete dva pevné kožené řemeny pro snadné nošení
vhodný na lehký šerm, záruka se vztahuje jen na vady materiálu, nikoli na jakékoliv poškození vzniklé při šermu
Štít je obranný prostředek bojovníka. V historii se mj. vyskytují štíty splétané z proutí, dřevěné, dřevěné, kožené. Mmají zpravidla podobu vypouklé desky různých tvarů. Štít slouží k vykrývání a zachytávání úderů zbraní při kontaktním boji či k zachytávání střel šípů. Původ slova bychom vystopovali ve starogermánském „scilt“.
Z historie štítů:
Štíty patří k nejstarším ochranným předmětům ve válečné historii. Již jinak nemnoho vyzbrojené armády Egyptských faraónů a Sumerů používali v rámu napnutou kůži. První opravdové štíty byly vyrobeny z vrbového pletiva a byly potažené látkou. Později látku nahradila kůže a pletivo nahradilo dřevo. V pozdější době byly štíty okovávány kovovými částmi. Zpočátku štít měl okovaný okraj a získal též kovovou puklici.
Štít byl zpravidla zavěšen na paži popřípadě i na rameni za použití kožených a šlachových smyček. Štíty maji dva hlavní způsoby stavby. U prvního je štít připevněn k paži, kterou se též štít vede. U druhého (jako např. u římských štítu Scutum) se štít vede vodorovnou tyčí umístěnou za puklicí.
Ve 12. století se na štítech začínají objevovat malované erby bojovníků a vznikají tak erbovní štíty.
Štíty a zbraně se vyvíjely ruku v ruce. Čím účinnější byly zbraně, tím odolnější musely být štíty. Bojové styly ovlivňovali velikost a tvar štítů. Válečné jezdectvo např. používalo menší štíty než pěší vojsko. V pozdním středověku se vyvinuli zvláštní turnajové štíty přizpůsobené druhu turnajových soubojů. Například pro turnaje s dřevci byly šíty speciálně (ergonomicky) tvarované, aby přesně sedly na bojovníkovu zbroj a navíc v sobě mely zvláštní výklenek pro samotný dřevec.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář